Choroby tarczycy

CHOROBY TARCZYCY Z RACJI CZĘSTOŚCI ICH WYSTĘPOWANIA TO PROBLEM SPOŁECZNY

tarczycaBardzo ważne jest diagnozowanie w celu wykrycia nieprawidłowości w funkcji tarczycy i odesłanie pacjenta do specjalisty endokrynologa w celu dalszej diagnostyki. Pomóc mają w tym przede wszystkim wyniki badań laboratoryjnych – w szczególności oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz badanie USG TARCZYCY.

Hormony tarczycy

TSH jest najczulszym wskaźnikiem mówiącym o wydzielaniu hormonów przez tarczycę i to od niego powinniśmy rozpocząć diagnostykę. W przypadku wyniku poniżej normy należy podejrzewać nadczynność tarczycy. Dzieje się tak, gdyż hormony tarczycy są i tak produkowane w nadmiarze i nie potrzeba dodatkowej stymulacji przez TSH. Dalszą diagnostykę powinno się rozpocząć od oznaczenia fT3 i fT4. Ich stężenie powinno być w nadczynności podwyższone.

Jeśli wynik badania TSH będzie powyżej normy, należy podejrzewać niedoczynność tarczycy. W przypadku objawów klinicznych, które potwierdzają rozpoznanie niedoczynności (suchość skóry –zwłaszcza na łokciach i kolanach, obrzęki, wzrost wagi, osłabienie i przede wszystkim objawy depresji a także spadek sprawności intelektualnej

USG tarczycy

Polega na badaniu tarczycy głowicą wysyłającą ultradźwięki, które „rysują” na ekranie monitora obraz jej wnętrza. Widać, jaka jest wielkość gruczołu i czy są w nim guzki. Można wykryć nawet 2-milimetrowe zmiany, ale nie można stwierdzić, czy są łagodne, czy złośliwe. Lekarz bada też m.in. węzły chłonne w okolicy mostka i żuchwy. Badanie pozwala również ocenić echogenność tarczycy. Jeżeli gruczoł jest zdrowy, jest ona jednakowa na całych płatach. Gdy fragment płata ma wyższą echogenność, można się spodziewać guzków i zwapnień, jeśli niższą – guzków, torbieli lub powiększonych naczyń. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE PAŃSTWA NA WYKONANIE ZESTAWU BADAŃ: POZIOMU TSH ORAZ BADANIE USG TARCZYCY

tarczyca2 NIE CZEKAJ!

 

PRZYJDŹ!

 

ZADZWOŃ!

 

Dodaj komentarz